15. stretnutie priateľov gymnázia

Marianna Sedláková
KOŠICE | Veľký týždeň vrcholiaci najväčšími kresťanskými sviatkami začal na EG JAK v Košiciach stretnutím s priateľmi školy, hosťom a pútavou prednáškou.
 
V pondelok 31. marca 2015 sa konalo už 15. stretnutie pedagógov a priateľov školy. Tradíciu stretnutí začala niekdajšia riaditeľka Valéria Butkovičová v snahe otvárať školu verejnosti a vytvárať okolo školy komunitnú sieť ľudí, ktorí školu podporujú.

Každé stretnutie charakterizuje téma a hosť, ktorý problematiku priblíži. Keďže rok 2015 je spojený s osobou Ľudovíta Štúra (pripomíname si 200 rokov od jeho narodenia), témou prednášky bola osobnosť Ľudovíta Štúra a jeho hodnotový svet.

Prednášajúcou bola Doc. PhDr. Marianna Sedláková PhD. z Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorá pôsobí na Katedre slovakistiky, slovanských filológii a komunikácie. Prednáške dala popularizačný charakter, keď sa spôsobom hlasného premýšľania snažila prítomným priblížiť Štúrove hodnoty, ich pôvod a význam pre široko orientovanú prácu a angažovanosť  na spoločenskom poli slovenského národa.


Na úvod programu privítal prítomných riaditeľ školy Jozef Krištan, poďakoval sa hosťom za prijatie pozvania a poprial prítomným obohacujúci čas strávený spolu.

Atmosféru začiatku nalinajkovala školská hudobná formácia EG JAK Chapel Orchestra, ktorá v pevnom zložení pôsobí na škole pod vedením pedagóga Michala Bača od začiatku školského roka 2014/15.

Po dvoch skladbách sa krátko prihovoril školský farár František Korečko, ktorý poukázal na paralelu medzi kresťanským chápaním života, ktorý sa nevyhýba "obeti" a Štúrovou ochotou prinášať v osobnom živote obete v prospech celku.

Program zavŕšili neformálne rozhovory účastníkov stretnutia pri koláči a káve. Je dobré, keď si škola uvedomuje svoje miesto a poslanie za hranicami samotného vzdelávacieho procesu a vytvára sociálne väzby podporujúce zdravé spoločenské hodnoty.

František Korečko | Školský farár EG JAK v Košiciach | Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. | Foto (C) Peter Horný | 15. 4. 2015

Created and designed by Pixelsparadise.com
With help of Foundation Framework by ZURB and Flexslider by Madebymufffin

Joomla! ® name is used under a limited license from Open Source Matters
Pixelsparadise.com is not affiliated with by Open Source Matters or the Joomla! Project.