Evanjelická republika a Autoškola

EZŠ v Prešove v Škole v prírode
Veľký Slavkov - Bardejov | Evanjelická základná škola v Prešove má vo svojom Školskom vzdelávacom programe osobitú črtu v animačných programoch Školy v prírode.

V tomto školskom roku získali žiaci 1. – 2. ročníka v poslednom májovom týždni pobytové víza udelené prezidentskou kanceláriou v Evanjelickej republike. Kým žiaci ako občania plnili ústavu republiky, učitelia v pozícii ministrov pripravovali mnoho hier, súťaží a netradičného vyučovania.

Súčasťou pobytu v Evanjelickej republike, ktorá sa tentokrát uskutočnila vo Veľkom Slavkove v Medzinárodnom evanjelickom mládežníckom centre ICHTHYS, boli aj výlety do tatranskej prírody. Navštívili sme Beliansku jaskyňu, Reinerovu chatu, vodopády Studeného potoka. Viezli sme sa lanovkou na Hrebienok, absolvovali sme pešiu túru zo Štrbského na Popradské pleso, kde nás zastihla aj guľovačka na snehu.

Počas večerných stíšení sme sa venovali Márii a Marte, Rút, Danielovi a Nehemiášovi, teda tým biblickým postavám, ktorých mená sa ukrývajú v ICHTHYSe pod názvami jednotlivých izieb. Počas štátneho sviatku občania pracovali vo výtvarných dielničkách, športovali na multifunkčnom ihrisku a vypracovávali úlohy v špeciálnom pracovnom zošite. Nezabudli sme ani na opekačku s panoramatickým výhľadom na krásu Vysokých Tatier.


Žiaci 3. – 4. ročníka absolvovali Autoškolu v krásnom a čistom prostredí uprostred lesov v Mníchovskom Potoku pri Bardejove. Začiatok týždňa bol daždivý, to však neubralo na dobrej nálade a chuti venovať sa dopravnej výchove zábavnou formou. Žiaci boli rozdelení do skupín: Autá, Trojkolky, Bicykle a Kolobežky. Využili sme každú chvíľku bez dažďa na pohyb vonku pri rôznych hrách a prechádzkach po okolí. Keď sa rozpršalo, nastal čas na plán B, ktorým bola jazda na kolobežkách na improvizovanom dopravnom ihrisku. Nakoľko všetko prebehlo v súlade s dopravnými predpismi, žiaci dostali vodičské preukazy.

Každý deň žiaci vypracovávali úlohy v pracovnom zošite zameranom na dopravnú výchovu. So všetkou vážnosťou si pomocou prezentácií  precvičili vedomosti o dopravných značkách a križovatkách, pretože chodec je vždy najslabším objektom na ceste.
Vo štvrtok sa konečne vyčasilo, a tak sme vyrazili na túru do Bardejovských Kúpeľov. Navštívili sme skanzen, prezreli Kolonádu a sochu uhorskej kráľovnej Alžbety alebo inak Sisi, prešli sme sa po Lávke priateľstva, nakúpili kúpeľné oblátky, prebehli sa po krásnych parkoch a vybrali sme sa na cestu späť peši, cez les. Keď sme dorazili na Sedlo Čerešňa, mali sme polovicu cesty za sebou. Po krátkom oddychu sme sa veselí vrátili do našej peknej ubytovne.

Všetci sme skonštatovali, že piatok prišiel veľmi rýchlo. Cestou domov sme sa ešte zastavili na Zborovskom hrade, ktorý po oprave bude krásnym a zaujímavým miestom na rodinné a školské výlety. Domov sme sa vybrali s plným batohom zážitkov a priateľstva.

Ďakujeme Pánu Bohu za ochranu aj požehnanie počas celého pobytu našich žiakov a pedagógov v oboch Školách v prírode.

Ivana Majerníková | učiteľka na Evanjelickej základnej škole v Prešove | Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.  | 30. 5. 2015

Created and designed by Pixelsparadise.com
With help of Foundation Framework by ZURB and Flexslider by Madebymufffin

Joomla! ® name is used under a limited license from Open Source Matters
Pixelsparadise.com is not affiliated with by Open Source Matters or the Joomla! Project.